Výlet na Spišský hrad, do Važeckej jaskyne a Sv. Kríža

Z dôvodu nepriaznivého počasia v minulom roku a pre veľký záujem nám p. Macháč ponúkol možnosť opätovne absolvovať výlet na Spišský hrad, tentokrát s obmeneným programom. Výlet sa uskutoční dňa 18.5.2018

 

Sv. kríž, Važecká jaskyňa, Spišský hrad - program výletu

6.15 hod. odchod zo Žiliny z parkoviska pri predajni Coop Jednota pri autobusovom nástupišti. Pokračovať budeme smerom na Martin.

Našou prvou zastávkou bude drevený artikulárny evanjelický kostol vo Svätom kríži, ktorý je jednou z najväčších drevených stavieb v Európe. Majestátny kostol pochádza z 18. stor. a zaujme svojim barokovým vybavením i priestorom pre 6000 veriacich. Pôvodne bol umiestnený v obci Paludza, odkiaľ ho kvôli výstavbe priehrady presunuli.

 

Pokračovať budeme do Važeckej kotliny, kde zostúpime do Važeckej jaskyne s bohatou syntrovou výzdobou. Jaskyňa bola objavená v roku 1922. Je vytvorená v zaujímavom type kotlinového krasu v šedomodrých vápencoch, ktoré sa striedajú so svetlomodrými dolomitmi.

 

Obedňajšiu prestávku absolvujeme v obci Spišská sobota, ktorá bola v minulosti významným trhovým miestom Spiša. Trhová osada tu vznikla už v 12. stor. a patrila medzi 5 najvýznamnejších spišských miest. Stala sa tiež sídlom cechmajstra, ktorý stál na čele organizácie na ochranu remesiel.

 

Cestou sa zastavíme na Sivej Brade, ktorá je jedinečným prírodným úkazom pozostávajúci z nánosov vápenca.

Odtiaľ sa presunieme na Spišský hrad - hradná zrúcanina je najväčšou v Európe. Hrad sa týči na travertínovom brale a pozostáva z piatich hradných nádvorí. Pre svoju impozantnú rozlohu je zapísaný v knihe UNESCO.

Po prehliadke odchod na cestu domov. Príchod domov vo večerných hodinách.

 

CENA: 19,50 €

Účastníkom, ktorí výlet absolvovali minulý rok a chcú si ho zopakovať bude cestovná agentúra TM TRAVEL dotovať tento výlet preplatením vstupného na Spišský hrad vo výške 4,50 €. Nárok na uplatnenie tohto bonusu má každý účastník, ktorý v roku 2017 absolvoval výlet Levoča, Mariánska hora, Spišský hrad.

 

V cene je zahrnuté: doprava luxusným klimatizovaným autobusom, sprievodcovské služby
 

V cene nie je zahrnuté: vstupy: Kostol sv. Kríža 1€, Važecká jaskyňa: dospelí 5€, dôchodcovia 4 €, ZŤP/ ZŤP-S 2,50 €, Spišský hrad dospelí 6,50 €, dôchodcovia 4,50 €, držitelia preukazu ZŤP 3,50 €

 

Prihlásiť sa na výlet môžete u p. Macháčovej na telefónnom čísle 0902 42 42 79 alebo u p. Macháča na čísle 0904 680 370 alebo využite emailový kontakt info@tmtravel.eu